grayscale photo of girl sleeping on white pillow
Polecane Porady Zdrowie

Jak wprowadzić nowe nawyki snu dla dziecka?

Wiemy, jak ważny jest sen dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie nawyki warto zmienić, by dziecko wygodnie i zdrowo wypoczywało w nocy. Już mały krok wystarczy, by oszczędzić dziecku skoliozy, wad zgryzu lub chorób skórnych. Tak, nieodpowiednia poduszka lub materac mogą się przyczynić do skrzywienia kręgosłupa lub spowodować, że maluch będzie musiał nosić aparat ortodontyczny.

Sen a zdrowie Twojej pociechy

Kiedy dziecko śpi, jego organizm może się prawidłowo regenerować i wzmacniać swoją odporność. Jednak sam sen to za mało, by móc powiedzieć, że dziecko dobrze się rozwija. Jeśli w łóżku nie ma odpowiedniego materaca i poduszki dostosowanej do wzrostu i pozycji snu dziecka, jego kości są narażone na usterki, takie jak: skolioza, kifoza, dyskopatia lub płaskostopie. Z kolei nieodpowiednio dobrana poduszka może powodować wady zgryzu. Gdy natomiast kołdra i poduszka dziecka są powleczone w syntetyczne tkaniny, cierpi nawet skóra dziecka. Postarajmy się więc w pierwszej kolejności wyeliminować z sypialni i łóżka dziecka wszystko to, co może przyczyniać się do wcześniej wspomnianych chorób. 

Poduszka dla dziecka – jak wybrać?

Przede wszystkim poduszka dla dziecka powinna być dopasowana do wzrostu i preferencji malucha. Oznacza to, że gdy pociecha śpi na brzuchu, dobrze jest kupić mu płaską poduszkę z puchowym wypełnieniem. Gdy z kolei dziecko woli wypoczywać na boku, postawmy na ergonomiczną poduszkę, która dopasuje się do jego głowy i karku. Nie zapominajmy również o materacu. Odgrywa on bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o higieniczny sen. Powinien być lateksowy, by miał również właściwości antyalergiczne.

Sypialnia przyjazna dziecku

W pokoju dziecka powinien być specjalny kącik wyznaczony na sypialnię. Dobrze, by dziecko wiedziało, że łóżko służy głównie do spania i odpoczynku. Oduczmy więc malucha zabawy w nim i przesiadywania w łóżku w czasie oglądania bajek lub nauki. Zmiana nawyków jest konieczna, by pociecha mogła zdrowo spać i odpowiednio regenerować się w nocy.