black stethoscope with brown leather case
Polecane Porady Zdrowie

Leczenie pijawkami – 3 prawdy i 3 mity

Leczenie pijawkami jest zagadnieniem podlegającym różnorodnym dyskusjom. Jedni uważają, że dzięki niemu można wyleczyć wiele z pozoru trudnych do wyleczenia schorzeń. Inni z kolei uznają je za szarlataństwo. Nie warto jednak polegać na stereotypach, tylko przekonać się, jak jest naprawdę. Prawd jest wiele, a mitów jeszcze więcej.

Prawda: pijawki mają właściwości lecznicze

Jak najbardziej. Nie bez powodu pijawki są wykorzystywane do leczenia różnych chorób i wielu ludzi uznaje ten sposób za skuteczny. Dzięki istotnym związkom (tzw. hirudozwiązkom), w tym m.in. hirudynie czy aparyzie, mają działanie przeciwzakrzepowe oraz znacznie upłynniają krew.

Mit: pijawki wysysają z nas „złą krew”

Nie istnieje coś takiego jak „zła krew”, dlatego też pijawki nie mogą jej wysysać. Pijawki „przekazują” nam swoje lecznicze związki, nie zabierając nic w zamian. W taki sposób cenne substancje przedostają się do naszych naczyń krwionośnych. To zupełnie bezinteresowna relacja.

Prawda: zastosowanie leczenia pijawkami wymaga rzetelnego wywiadu z pacjentem

Leczenie pijawkami wydaje się nieinwazyjne, ale mimo to wymaga przeprowadzenia przez lekarza wywiadu z pacjentem. Przeciwwskazaniami do przystawiania pijawek są m.in. niewłaściwe wyniki badań morfologicznych, a także przyjmowanie niektórych leków, np. tych rozrzedzających krew.

Mit: leczenie pijawkami jest szkodliwe

Bynajmniej. Pijawki nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, dlatego też leczenie nimi nie jest szkodliwe ani niebezpieczne.

Prawda: pijawki używane do leczenia są hodowane w warunkach laboratoryjnych

Leczenie pijawkami odbywa się przy użyciu pijawek hodowanych w warunkach laboratoryjnych, nie są to bynajmniej pijawki wyłaniane ze środowiska naturalnego. Są zatem sterylne, a po każdym zabiegu – utylizowane, aby zapobiec ich ponownemu użyciu.

Mit: pijawki są niebezpieczne

Ze względu na wspomniane właściwości lecznicze pijawki są całkowicie bezpieczne, nie ma więc ryzyka wywołania za ich pomocą jakichś chorób. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarza oraz dokładne zapoznanie się z listą przeciwwskazań.