woman smiling face
Polecane Porady Zdrowie

Proteza zębowa – jak się do niej przyzwyczaić?

Konieczność wyrobienia i użytkowania protezy zębowej spada na coraz młodsze osoby. W dużej mierze jest to spowodowane zaniedbaniem jamy ustnej, ale może mieć również podłoże genetyczne. O tym, jak przyzwyczaić się do protezy i normalnie z nią funkcjonować, przeczytasz w niniejszym artykule.

Proteza – odzyskaj komfort życia

Użytkowanie protezy zębowej w dużej mierze ułatwia nam nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale również zwiększa naszą pewność siebie i sprawia, że nie wstydzimy się spotkań towarzyskich i szerokiego uśmiechu. Jednak z drugiej strony, wizja użytkowania ciała obcego, czyli „trzecich zębów”, może nas przerażać. Nie wiemy, jak będzie wyglądało jedzenie lub rozmawianie z protezą na miejscu naturalnego uzębienia. Obawy są słuszne, ponieważ będziemy musieli przyzwyczaić się do takiego stanu rzeczy. Warto jednak wiedzieć, że profesjonalnie dopasowana i wykonana proteza zębowa jest wygodna i z biegiem czasu nie będziemy nawet czuli, że zastąpiła nasze prawdziwe zęby.

Jak przyzwyczaić się do protezy zębowej?

Wiele osób obawia się protezy zębowej, ponieważ błędnie zakłada, że będzie rzucać się w oczy i przykuwać uwagę. W pierwsze dni noszenia protezy ograniczmy spożywanie posiłków w miejscach publicznych, by nauczyć się przeżuwania z nowym uzębieniem. Przełammy opór i strach i zakładajmy ją codziennie. Możemy poprosić swojego protetyka o polecenie specjalnych kremów mocujących protezę, by mieć pewność, że ta pewnie będzie się trzymać na miejscu. Warto przełamać strach przed spaniem w protezie. Im częściej i dłużej będziemy mocowali ją w jamie ustnej, tym szybciej przywykniemy do zmian. Później nawet nie będziemy odczuwać jej w buzi i odzyskamy pełen komfort życia, uśmiechania się i delektowania posiłkami.

Gdzie wyrobić protezę zębową?

Bardzo ważne jest sprawdzenie opinii o protetyku w internecie. Istotne jest, by proteza była w pełni dopasowana do naszej jamy ustnej i imitowała kształt naszych prawdziwych zębów. Pamiętajmy więc, by protezę wyrobić w renomowanej klinice stomatologicznej. Na przykład protetyka Rzeszów cieszy się dużą popularnością i zapleczem fachowców z zakresu protetyki i stomatologii.