person holding amber glass bottle
Polecane Porady Zdrowie

Zapalenie ucha środkowego – jak leczyć?

Zapalenie ucha to choroba, która dotyka przede wszystkim dzieci, jednak zdarza się także dorosłym. Jest przykra i wyjątkowo bolesna. Co ją powoduje? Jak się przed nią uchronić i jak skutecznie ją leczyć?

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny i objawy

Sprawcami zapalenia ucha są dokładnie te same bakterie, które odpowiedzialne są za zapalenia gardła czy krtani. Występowanie tej choroby jest w większości przypadków (szczególnie u dzieci) spowodowane anatomią – krótka, szeroka i przebiegająca poziomo trąbka słuchowa łączy jamę bębenkową z gardłem, a jej ujście jest wciąż otwarte. Bakterie gromadzą się i powodują powstanie wysięku, który wzmaga obrzęk błony śluzowej trąbki słuchowej, co z kolei prowadzi do zaburzeń ciśnienia wewnątrz ucha i w efekcie może dojść do pęknięcia błony bębenkowej. To właśnie ten obrzęk powoduje okropny ból. Ponadto na występowanie zapalenia ucha mogą mieć wpływ:

  • nieprawidłowości w budowie podniebienia,
  • przerost migdałków,
  • niedrożność trąbki słuchowej,
  • przewlekłe zapalenie zatok, płonica, odra, ospa wietrzna,
  • dym papierosowy, który wysusza śluzówkę.

Zapalenie ucha środkowego objawia się przede wszystkim przez silny, pulsujący ból, który nasila się podczas leżenia. Dodatkowo może pojawić się wysoka gorączka, wymioty i biegunka, zaburzenia snu, a u małych dzieci można zauważyć także niechęć do ssania.

Jak leczyć?

Leczenie zapalenia ucha u dzieci odbywa się zwykle pod okiem laryngologa lub pediatry i polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz antybiotyków. W ciężkich przypadkach przeprowadza się zabieg nacięcia błony bębenkowej, który powoduje natychmiastową ulgę. Niezwykle skuteczna w leczeniu chronicznego zapalenia ucha jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami. Można je jednak stosować dopiero od 12 roku życia. Jest to jednak jedna z najskuteczniejszych metod, dodatkowo zdrowych. Hirudoterapia ponadto pomaga na mnóstwo innych dolegliwości.